Akaryakıt Kaçak Kontrol Sistemleri

Çift cidarlı yer altı akaryakıt tanklarında veya akaryakıt sevk hatlarında oluşabilecek her türlü akaryakıt kaçağının hızlı ve güvenilir bir ekipmanla tespit edilmesine yardımcı olan ekipmanlardır (Akaryakıt Kaçak Kontrol Sistemleri). Akaryakıt istasyonunda bulunan petrol türevlerinin en uygun koşulda depolandığı ve iletildiği konusunda emin olmak için gereken tüm teknolojik ürünleri sizlere sunmaktayız. Tora Petrol uzun yıllardır Gilbarco Vedeer-Root, ASF Thomas Gardener Denver ve Self Climat firmasının Türkiye distribütörüdür. ikibinin üzerinde BP, Shell, Total, POAŞ, Opet, Aytemiz vb. akaryakıt istasyonlarının çift cidarlı akaryakıt tanklarının sızdırmazlık kontrolü Tora Çağrı Merkezi takibinde 7/24 yapılmaktadır. Tek veya çift cidarlı basınçlı akaryakıt sevk borularının kaçak kontrol sistemleri için mekanik ve elektronik hat kaçak dedektörleri bulunmaktadır.

EN 13160 ve TSE 12820’de bahsedilen her türlü akaryakıt kaçak algılama sistemini firmamız sizlere sağlamaktadır. Her türlü mekanikelektronik (otomatik) kaçak algılama sistemi, Antifrojen N sıvılı veya havalı tank cidar arası(vakumlu veya basınçlı) kaçak algılama kontrol sistemi, Class I ve Class II sınıfı kontrol sistemleri ve EN 13160-6’da anlatılan kuyu hidrokabron akaryakıt sensör ve dedektörleri bulunmaktadır. İzleme kuyularındaki akaryakıt algılayıcılar için sizlere kablolu ve kablosuz çözümler üretmekteyiz.

Basınçlı sevk hatlarında ; mekanik dedektörler ile 11,4 litre / saat ve elektronik dedektörler ile 0,38 litre / saat hassasiyette kaçağı algılayabilir.Akaryakıt istasyonunda oluşması muhtemel kaçak noktalarının son teknoloji ürünler ile 7/24 izlenmesi sayesinde yatırımınız güvence altında olacaktır. Hem ürün kaybı hem de çevre (toprak) kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Gerek galvaniz gerekse de Poliüretan bazlı EN 14125 sertifikalı akaryakıt sevk borularında akaryakıt kaçak kontrol sistemleri çalışabilmektedir. Nefeslik ve dolum boruları ve tek cidarlı akaryakıt tankları için EN 13160 sertifikalı ürünler değil, ISO 17020 A sertifikalı istatistiksel envanter kontrol yöntemi (SIR)kullanılması gerekmektedir.

Ayrıca TSE 12820’ye göre akaryakıt tank kaçak kontrolü için akaryakıt tank otomasyonu kullanılabilir.

Tüm tank kaçak algılama sistemlerinin TSE 12820’ye göre düzenli kontrolü ve muayenesi gerekmektedir.

 

Elektronik hat kaçak dedektörü akaryakıt istasyonlarının sızıntı ve kaçak önleyicisidir.

Özellikle ülkemizde yoğun olarak kullanılan basınçlı tip ürün hatlarında ( dalgıç pompa ) Elektronik kaçak dedektörü PLLD sistemi ( basınçlı hat elektronik kaçak dedektörü ) oldukça yüksek hassasiyette akaryakıt kaçaklarını yakalamada %100 başarılıdır. Tora Petrol olarak Türkiye’de yaklaşık 1.200 akaryakıt istasyonunda PLLD elektronik kaçak kontrol sistemleri montajı yapmış olup, takılan kaçak kontrol sistemleri online olarak takip edilerek olası alarm durumlarında akaryakıt istasyonlarına en hızlı şekilde hizmet verebilmekteyiz. TSE 12820’de bahsedilen elektronik hat kaçak dedektörü için tercihiniz PLLD olmalıdır. Her türlü akaryakıt kaçak algılama konusunda en hassas ve güvenilir yöntemi sergilemektedir.

Akaryakıt tankları ile bağlantılı basınçlı sevk hatlarında sızdırmazlık kontrolü elektronik veya mekanik sızıntı tespit detektörleriyle gerçekleştirilmelidir.

PLLD  (Pressure Line Leak Detection) akaryakıt hat kaçak dedektörü, akaryakıt istasyonundaki tesisatlarda  oluşabilecek muhtemel sızıntı ve kaçaklar hızlı ve hassas tespit eden,   çevresel emniyet ve maddi kayıpları önleme anlamında oldukça erken tespit yapabilen bir akaryakıt ekipmanıdır.

Bir saat içerisinde oluşabilecek 0,38 (litre/saat) Litreden daha büyük bir kaçağı ( neredeyse bir teneke  içecek kutuları kadar ) dahi algılayabilen kaçak kontrol sistemleri, kaçak tespiti sonrası hattan satışı durdurarak kaçağın etkilerini minimize etmektedir. Tespit edilen her olumsuz durum için sistem kontrol panelinde ilgili alarm oluşarak, kullanıcı görsel ve işitsel olarak uyarılmaktadır. İstenilmesi durumunda online alarm takibi ile teknik ekibimiz tarafından oluşan tüm alarmlar anlık olarak alınmakta ve akaryakıt istasyonlarına teknik destek sağlanabilmektedir.

PLLD sensörü Dalgıç Pompa hat kaçak dedektörü portuna takılarak Veeder Root kontrol paneli ile irtibatlanır, Eğer mevcutta Veeder-Root akaryakıt tank otomasyon sisteminiz var ise ilave bir kontrol paneli gerekmeyecektir.

Ayrıca PLLD sayesinde SIR – İstatistiksel Stok Mutabakatı çalışmalarında EN 17020 sertifikalı çözümler için önemli araçlardan biridir. Akaryakıt stok yönetimi için EPA onaylı Insite 360 SIR hizmeti ile akaryakıt istasyonlarınızda sızdırmazlık kontrolü yapma imkânınız olur.

 • Swiftcheck mekanik hat kaçak dedektörü bağlantı noktasına doğrudan bağlanır.

 • Kırım – döküm gerek olmaz.

 • Kurulum için pompa, imar vb. gerek yoktur.

 • Mevcut sisteminize uyarlanabilir.

 • Kolay kurulum ve düşük bakım maliyetleri ile  tasarruf sağlarsınız

 • Otomatik, hassas 0,1 gph, 0,38 l/h ve 0,76 l/h test seçeneği

 • ABD ve E.P.A standartlarında sertifikalı

 • TSE 1282 ‘ye uygun akaryakıt sevk hatlarında sızdırmazlık kontrolü ve muayenesi için uygundur.

 • Elektronik hat kaçak tespitinde yüzde yüz güvenilirlik

 

Mekanik kaçak dedektörü ile yeraltı akaryakıt hatlarında sorunlar bitiyor.

Özellikle ülkemizde yoğun olarak kullanılan basınçlı tip akaryakıt ürün hatlarında ( dalgıç pompa ) MLD sistemi ( basınçlı hat mekanik kaçak dedektörü) TSE 12820’de belirttiği  “Tanklarla bağlantılı basınçlı sevk hatlarında sızdırmazlık kontrolü elektronik veya mekanik sızıntı tespit detektörleriyle gerçekleştirilmelidir” hassasiyette kaçakları yakalamada %100 başarılıdır.

Tanklarla bağlantılı basınçlı sevk hatlarında sızdırmazlık kontrolü elektronik veya mekanik kaçak kontrol sistemleri ile gerçekleştirilmelidir.

MLD  (Mechanical Leak Detection) hat kaçak dedektörü, akaryakıt istasyonundaki tesisatlarda  oluşabilecek muhtemel sızıntı ve kaçakları hızlı ve hassas tespit eden,   çevresel emniyet ve maddi kayıpları önleme anlamında oldukça erken tespit yapabilen bir akaryakıt tesisat ekipmanıdır.

Bir saat içerisinde oluşabilecek 11,8 Litreden daha büyük bir kaçağı dahi algılayabilen sistemler, kaçak tespiti sonrası hattan satışı minimize etmektedir. Akaryakıt türlerine göre 2 tip bulunmaktadır; benzin türevleri (FX1V modeli) ve motorin türevleri (FX1DV modeli) içindir. Kullanım sırasında akaryakıt tankının ürün türevine göre seçilmesi çok önemlidir. TSE 12820 standardının da belirttiği gibi yılda en az bir kere çalışırlık kontrolünün yapılması istasyon emniyeti ve güvenliği için gereklidir. Red Jacket mekanik kaçak dedektörleri gerek Red Jacket gerekse Frankling Fueling (FE) akaryakıt dalgıç pompaları ile 100% uyumlu çalışmaktadır.

Bu hassasiyet ile SIR çalışmalarında istenilen boyutta çözümler üretilemeyebilir. Akaryakıt istatistiksel stok kontrolü için daha hassas dedektörlerin kullanılması gerekebilir.

 • Aşırı sıcaklık değişimlerine maruz ortamlarda E.P.A gereksinimlerini karşılar.

 • Esnek boru gibi yüksek esneklik gerektiren uygulamalar için de uyumludur.

 • Kurulum kolayca yapılır özel anahtar veya ekipmana ihtiyaç duyulmaz.

 • Birçok yakıt türü için uygundur.

 • Etanol uyumludur.

 • EPA “Standard Test Procedures for Evaluating Leak Detection Methods: “Pipeline Leak Detection Systems”, EPA/530/UST-90/010, September, 1990.” sertifikasına haizdir.

 • UL sertifikalıdır.

Sıvılı cidar arası kaçak kontrolü sayesinde tüm akaryakıt tanklarınız güvende.

Çift cidarlı akaryakıt tanklarında TSE 12820 gereksinimi olan EN 13160 ve EN 13160-3 belgeli Sınıf 2 sıvılı tank cidar arası kaçak kontrolü,  ATEX ve EN belgesine haizdir.

Akaryakıt tank menholüne konulan siyah özel bidon içinde anti-frojen, donmaya ve bakteri oluşumunu engelleyecek cidar arası kaçak kontrol sıvısı bulunur. Sensör ve detektörler vasıtası ile sistemde sıvı azalması meydana geldiğinde merkez konsol üzerinde alarm vermeye başlar. Gerek iç cidar delinmesinde gerekse de dış tank cidarı delinmesinde sistem çevreye akaryakıt kirliliği oluşmaması için akaryakıt istasyon yöneticisine uyarı verir.

Bu sistem kaçak oluşmadan alarm verdiği için kaçak algılamadan ziyade akaryakıt kaçak önleme sistemi olarak da adlandırılabilir.

Self Climat akaryakıt tank kaçak algılama sistemi  periyodik olarak değil sürekli olarak kontrol sağlar. Bu sırada elektrik tüketimi de minimum düzeyde olacaktır. En güvenilir ve en ekonomik tank sızdırmazlık muayenesi ve kontrolüne imkan vermektedir. TSE HYB (hizmet yeterlilik belgesi) sahibi 33 bölge servisimizle 7/24 her türlü tank sızıntı veya kaçağı için sizlere hizmet vermekteyiz.

Tank cidar arasında kullanılabilecek malzemeler Antifrojen N, Clariant, Avilub, Glymin NF ve Avigard NF kaçak algılama sıvılarıdır.

Thomas Kaçak Kontrol Dedektörü

Akaryakıt istasyonlarında kullanımı zorunlu olan çift cidarlı tankların otomatik olarak sızdırmazlık kontrolünü yapan sistemler kurmak, TSE 12820 standartlarına göre EN13160 sertifikalı olması zorunludur. Bu anlamda yeni nesil çift cidarlı tanklara uygun basınçlı tip kaçak kontrol sistemleri, hızlı ve kolay kurulumu ve düşük bakım maliyetlerinin yanı sıra uzun yıllar boyunca yapabileceği etkili sızıntı ve kaçak takibi sayesinde en ideal çözüm olmaktadır. Thomas tank cidar arası kaçak dedektörü yeraltı akaryakıt tanklarında cidar arası hacimlerin kontrolünü sağlamaktadır.

Yeni tasarlanmış EN 13160-2 sertifikalı D9 modeli ile akaryakıt istasyonlarındaki bütün tank sızıntılarını ve kaçaklarını tek merkezden hassas olarak kontrol altında tutmaktadır. Thomas kaçak kontrol sistemleri geniş ürün ve model yelpazesi  ile her türlü  uygulamaya uygun çözümler sunmaktadır.

 • Çift cidarlı akaryakıt tanklarının sızdırmazlık kontrolünü izlemek için kullanılır,

 • Kaçak dedektörü uygun manifold sistemi kullanan bir veya birkaç yeraltı tanklarının izlenmesi için kullanılabilir,

 • Standart dışı tanklar ile onaylanmıştır,

 • Parlama noktası < 55 °C ile yanıcı sıvılar dâhil olmak üzere su kirletici sıvıların vb. izlenmesini sağlar.

Çalışma Koşulları

 • Bulunduğu ortamın interstisyel boşluğu maximum tasarlanmış olmalıdır

 • Tip D9-255 için: Alarm anahtarlama değeri (255 mbar), ara boşluk en az 0,4 bar olmalıdır

 • Tip D9-325 için: Alarm anahtarlama değeri (325 mbar), ara boşluk en az 0,5 bar olmalıdır

 • Kaçak belirleme sistemi sıvı deposunun ara boşluk içinde olabilir

 • Tanklar basınçsız çalıştırılmalıdır

 • Bir D9 kaçak dedektörü ile birlikte uygun manifoldlar çift cidarlı yeraltı akaryakıt tanklarını izlemek için kullanılabilir